Sağlıklı bir yaşam için bal tüketimi önemli bir yer tutar. Özellikle kestane balı, içerisinde bulunan antiseptik maddeler ve antioksidan formuyla düzenli olarak tüketilebilir. Ancak her şeyin fazlasında olduğu gibi bu balın aşırı düzeyde alınması da belli başlı bir takım zararları beraberinde getirecektir.

Yoğun ve çok şekilde tüketilen kestane balı, başta kilo almak olmak üzere alerjik fonksiyonlara da neden olabilir. İlk olarak arı ürünlerine karşı olumsuz bir durumu olan kişilerin bu bal türünü tüketmemeleri tavsiye olunur.

Belli başlı ağır ilaç kullanan ya da hamile olan kadınların da doktor kontrolü ya da tavsiyesiyle tüketmesi tavsiye edilmektedir. Şayet kullanıma dair herhangi bir problem yoksa kestane balının % 100 organik ve doğal olmasına özen gösterilmelidir.

Glikoz ve farklı şuruplarla imal edilen kestane ballarından uzak durulmalıdır. İlgili bakanlar tarafından onaylı ve bilinen markalara yönelmek, genel sağlık riski oluşturacak pek çok unsuru ortadan kaldıracaktır. Bu nedenle kapsamlı bir araştırma yaparak tüm sorulara yanıt veren işletmelerin ürünlerinden temin edilmelidir.

Kestane Balı Tüketimi Hakkında

Olması gereken ölçülerde tüketilmesi halinde adeta şifa deposu olan bal, yaşadığınız belli başlı problemleri çözüme kavuşturmaktadır. Daha güçlü kas ve kemik yapısına ulaşmakta bu bal önemli bir destek unsurudur. Bademciklerde oluşan iltihabın tedavisinde, aşırı derece de hissedilen halsizliğin giderilmesinde, daha güçlü bir hafızanın olması adına da kullanılmaktadır.

Kestane balının başlıca diğer faydaları ise; kış günlerinde grip ve nezle tedavisinde, astım gibi semptomların azalmasında, kronik hale gelen baş dönmelerinde, kanın temizlenip toksinlerden arınmasında, her türlü damar rahatsızlıkları ve kalp çarpıntılarda rolünü iyi oynadığının altı çizilebilir.

Fakat tüm bu faydaları bünyenizde hissetmek doğru bir tüketimle söz konusudur. Saba kahvaltı yapmadan en az yarım saat önce bir tatlı kaşığı kadar alınması yeterlidir. Tadının yoğunluğu nedeniyle oluşan rahatsızlıklarda su ile şurup haline getirilerek giderilebilir.