Bursa Kestane Balı Fiyatları - LezzetBal

150 TL üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo

Bursa Kestane Balı

Bursa’da uludağ’ın eteklerinde üretilen kestane balı,Organik ve lezzetiyle ün yapmış bir bal türüdür. Özellikle kestane şekeri ile birlikte bal satın almak için arap turistlerin, Uludağ’ı ziyaret ettiklerini söylemek mümkündür. Bursada kestane balı nerede satılır? sorusuna cevabımız, Web sitemiz üzerinden olacaktır.

banner-1

Kestane Balı Nedir?

Haziran ayının başı itibariyle kestane çiçeklerinden polen toplamaya başlayan arılar, Kovanlarda Kestane balını üretmektedirler. Balın olgunlaşması için yoğun bir çalışma sarf eden arılar, Bu çalışmanın sonucunda eşsiz bir tada ve kıvama sahip kestane balının ortaya çıkmasını sağlamaktadırlar.

Kestane balı koyu kıvama, tatlı ve aynı zamanda buruk bir tada ve koyu bir renge yer vermektedir. Tadına alıştığınız zaman bırakamayacağınız bir bal olduğunu ve tadanların adeta tiryakisi olduğunu söyleyebiliriz.

Uludağ’da yetişen kestanelerin özgün tadına ve kokusuna sahip olan Bursa kestane balının en önemli özelliği ise antiseptik olarak kullanılmasından geliyor. Hemen hemen her koyu renge ve kıvama sahip bal türünde bulunan kansere karşı koruyuculuk özelliği ise Kestane balında oldukça yüksektir. Bu yüzden bu balı sağlıklı yaşamınızı sürdürmek açısından kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bursa Kestane Balı Fiyatları

Müşterilerimiz aklına ilk gelen soru, Kestane balı ne kadar? Sorusu Oluyor. Online mağazamızda sizlerle buluşturduğumuz organik kestane balı için farklı gramajlarda seçeneklerimiz bulunmaktadır. 250 gr, 480 gr ve 950 gr kavanozlarda bulunan bu eşsiz lezzeti indirimli fiyatlarımız eşliğinde sitemizden sipariş edebilirsiniz.

Ücretsiz kargo ve hızlı teslimat seçeneklerimiz aracılığıyla 43 TL gibi oldukça uygun bir fiyattan başlayan bu ürünü mağazamızdan güvenle satın alabilirsiniz. Kestane balının ödeyeceğiniz tutara fazlasıyla değeceğini ise yazımızın devamında görebilirsiniz.

Kestane Balı Özellikleri

Kestane balının üretim aşaması zorlu ve zahmetlidir. Arı kovanlarında süren hummalı çalışmanın ardından elde edilen bu bal, eşsiz tadıyla ve faydalarıyla oldukça popüler bir hale gelmiştir. Diğer ballardan kolay bir şekilde ayırt edilmesini sağlayan özellikler taşır ve bu da orijinal ve organik bal satın alıp almadığınızı kolaylıkla anlamanıza yardımcı olur.

Başlıca özelliği, yüksek pH değeri içermesidir. Diğer çiçek ballarıyla kıyaslandığı zaman yüksek olduğu gözlemlenen pH değerinin önemi ise, İnsan sağlığına çok iyi gelir. İnsan vücudunun gereksinim duyduğu hidrojen moleküllerini büyük oranda sağlamaktadır.

Kestane balında kompleks şekilde B ve C vitaminleri yer almaktadır. Bu zengin yapısı sayesinde, bu vitaminin eksikliğini çekenler için en önemli gıda kaynaklarından birisidir. Ayrıca demir ve kalsiyum gibi mineralleri de diğer ballara kıyasla iki kat fazla içerdiğini belirtmeliyiz.

Kestane Balı Neye İyi Gelir (Maddeli Anlatım)

Kestane balı, birçok derde iyi gelmesinden ötürü oldukça fazla tüketilen bir bal türüdür.

Bu faydaları maddeler halinde listeleyecek olursak;

 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan maddeler içerdiği için, insan vücudunun hastalıklara olan direncini büyük oranda arttırır.
 • Kış hastalıkları olarak nitelenen soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi sorunlara antioksidanları aracılığıyla deva olmaktadır.
 • Sürekli öksürük problemi yaşayanlar için kuru öksürüğün kesilmesine yardım olur ve balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Antioksidan özelliği sayesinde vücutta mikropların barınmasını engellemektedir.
 • Boğaz enfeksiyonu ve astım gibi solunum yolları sorunları için kullanılmaktadır.
 • Kan şekerini düzenleyen etkisi sayesinde diyetlerde ölçülü bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Uzun süreli tokluk hissi yaratma özelliği vardır.
 • Sindirim sistemini desteklemek için düzenli tüketildiğinde hazımsızlık, mide ağrısı ve kramplar gibi sorunları çözümlemektedir.
 • Antiseptik özellikleriyle ağız için yaralarının iyileşme süreçlerini büyük oranda hızlandırmaktadır.
 • Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olduğu için, vücudun enerji seviyesini ve sıcaklığını arttırmaktadır.
 • Kanser türlerine yakalanma riskini minimum seviyeye indirgemektedir.
 • Bağırsakların fonksiyonlarını düzenli bir şekilde yerine getirmesi için destekler ve gaz problemlerini gidermekte kullanılmaktadır.

Tüm bu faydaları, Bursa kestane balını eşsiz bir gıda kaynağı haline getirmektedir.

Kestane Balının Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tadı biraz buruk ve acımsı bir tada sahip olması söz konusudur. Bu durum, Uludağ’da bulunan kestanelerin tadı ve aromasından kaynaklanmaktadır. Yenildiğinde yoğun bir tat eşliğinde kestane aroması hissedilir. Özellikle diğer ballara kıyasla rengi koyudur ve kıvamı da koyu bir şekildedir.

Orijinalliği anlamanın bir başka yolu ise, Kestane balının geç kristalleşen bir kıvamı olmasıdır. Bunun başlıca sebebi, içeriğindeki glikoz ve früktoz oranlarının yüksekliğidir.

Kristalleşme yavaş bir şekilde gerçekleşmekte ve kristalleşen balın granülleri son derece ince yapılı olmaktadır. Benmari yöntemiyle kristalleşen bal tekrar eski kıvamına kolay bir biçimde döndürülebilir.

Kestane Balı Ne Zaman Yenir?

Çeşitli hastalıklara faydalı olan kestane balı, düzenli bir şekilde tüketilmesi gereken bir besin maddesidir. Daha önce değindiğimiz birçok faydanın etkisini görmek için her gün 1-2 tatlı kaşığı tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Ancak aşırı tüketimin de zararlı olduğunu bilmekte ve buna göre ölçüyü iyi bir şekilde ayarlamakta fayda vardır. Günlük kahvaltı sofranıza ekleyebilir, Meyvelerin veya tatlı çeşitlerinin üzerine az miktarda gezdirerek hoş bir aroma katmasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle kestane balını tüketmeniz gereken aylar ise, kış aylarıdır. Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi soğuk günlerde vücudunuzun ısısını kolaylıkla korumanıza destek olmaktadır.

Kestane Balını Kimler Kullanamaz

1 yaşından küçük çocuklara yedirilmesi tavsiye edilmemektedir. Bu yaşlardaki çocuklarda bazı alerji problemleri baş gösterdiğinden, Mutlaka katı gıdaya geçen çocuklara yedirilmesi gerektiğini dikkate almanız gerekiyor.

Kanser hastalarının Kestane balını tüketirken dikkatli olmalarında yarar vardır. Her ne kadar bu balda şeker oranı son derece düşük olsa da, Kanser hücrelerinin şekerden beslenmesi nedeniyle az miktarda tüketmeye dikkat edilmelidir.

Bursa Bal Satıcıları

Bursa’da organik bal ticaretini yapan mağazamız, online olarak sizlerle buluşmuştur. Bursa’ya veya Uludağ’a gitmenize gerek kalmadan bal ve diğer arı ürünlerini satın alabilir, Bu eşsiz balın tadına LezzetBal markamızın ayrıcalıklarıyla bakabilirsiniz.